- 23 Бер 2020
Пеганство - один із останніх трендів у світі схуднення та правильного харчування. Цю течію також часто називають пеганізм: це мікс веганства і палеодіети. Пеганство поєднує у собі основні принципи цих двох систем харчування.
Розберемося у новій модній дієті: розповімо, що таке пеганство, як його дотримуватися і які переваги і недоліки є у такого режиму харчування.
Що таке пеганство
Пеганізм з'явився на стику палеодіети і веганства. У цій дієті поєдналися основні принципи цих двох систем харчування. Здавалося б, палеодіета і веганство зовсім не схожі, але це не має значення: пеганство взяло від них усе найкраще. В результаті вийшов цікавий мікс, який в західних країнах вважається прикладом збалансованої і здорової дієти.
Обидві системи харчування виключають споживання продуктів, які були отримані промисловим шляхом або пройшли відповідну обробку. В основі раціону: необроблені фрукти та овочі, гриби, горіхи, насіння, масла. Цей набір продуктів був запозичений у веганства. При цьому прихильникам пеганізма можна вживати нежирну білкову їжу, до якої відноситься риба, легке м'ясо, морепродукти, яйця. Цей принцип пеганство успадкувало від палеодіети.
Пеганство - відносно нова система харчування. Вперше про неї згадав у своєму блозі Марк Хайман, лікар і автор книжкових бестселерів про здорове харчування. Це було в 2014 році. Хайман сам став дотримуватися подібного режиму харчування і все детально описував у своєму блозі.
Деякі плутають пеганство з дієтою Пегано, названої на честь доктора Джона Пегано. Це абсолютно інша система харчування, яка була розроблена спеціально для тих, хто страждає від псоріазу. Дієта передбачає строгий контроль за раціоном, а зокрема за кислотно-лужний баланс в організмі. З неї практично повністю виключені м'ясо, риба.
Що можна їсти
Незважаючи на те що пеганство вважається дієтою, раціон при такому харчуванні досить різноманітний і багатий поживними речовинами. В організм у достатній кількості надходять вітаміни, мінерали, амінокислоти і інші потрібні йому речовини.
Якщо ви вирішили спробувати пеганство, включіть у свій раціон овочі та фрукти, крупи, пісну яловичину і м'ясо птиці, рибу і яйця. Рибп та м'ясо повинні бути вирощені без гормонів росту та антибіотиків.
Пеганство можна охарактеризувати принципом "5-4-3-2-1". Це правило встановлює, скільки порцій різних продуктів можна з'їсти протягом дня. Порція складається з 100 грамів продукту.
5 порцій - овочі: будь-які, але не коренеплоди;
4 порції - фрукти і крупи;
3 порції - білкові продукти: пісна яловичина, яйця, риба, курка, бобові;
2 порції - жири: рослинні олії, авокадо, горіхи;
1 порція - альтернативне молоко: соєве, горіхове, кокосове.
Повністю виключаються з раціону промисловий цукор і всі продукти, в складі яких він присутній, молочні продукти, продукти з пшениці і пшеничного борошна, напівфабрикати. Але все не так погано: пеганство дозволяє по 2 порції алкоголю і десертів в тиждень. А ще раз в тиждень можна влаштувати собі "розвантажувальний" день і з'їсти все, що захочеться.
Чи можна схуднути на пеганстві?
На пеганстві цілком можна схуднути, хоча дієтою в класичному вигляді цей режим харчування не є. Ви повністю виключаєте зі свого раціону промисловий цукор і додаєте в нього нежирний, та головне якісний, тваринний білок. При такому раціоні практично завжди створюється дефіцит калорій, який і необхідний для втрати зайвих кілограмів.
Переваги та недоліки пеганства
Як і у будь-якого іншого режиму харчування, у пеганства є свої плюси і мінуси, незважаючи на те що цю дієту придумав лікар.
До плюсів відноситься те, що пеганізм схожий на середземноморську дієту, яка вважається однією з найбільш корисних у світі. У списку дозволених продуктів присутні нежирні види м'яса і птиці, овочі і фрукти, корисні жири (авокадо, горіхи, рослинні масла). Всі ці продукти необхідні організму для нормальної життєдіяльності.
Є у пеганства і недоліки. У раціоні присутня дуже мало вуглеводів. В ідеалі їх повинно бути не менше 50%, але у пеганстві прийоми їжі розподіляються так, що не завжди вдається дотримати цю норму. В результаті людина може відчувати себе втомленою, стресувати і відчувати нестачу сил, страждати від головного болю. Такі обмеження організм сприймає як стрес і включає режим "заощадження енергії", який може негативно відбитися на ендокринній системі. А відмова від молочної продукції може стати причиною нестачі вітаміну D і кальцію і навіть привести до демінералізації кісток і остеопорозу.
Тому потрібно знати міру і постаратися скласти максимально збалансований і здоровий раціон, при якому ваш організм буде отримувати максимум поживних речовин.
Будьте здорові!